'Nema veće duhovnosti od majčinstva'

Jurica Galoić/PIXSELL
'Oduvijek sam znala da ću jednog dana biti mama, ali dok Ena nije došla na svijet, nisam mogla ni zamisliti kako će to na mene utjecati', kaže mlada mama Maja Prebeg, koja nam je otkrila i kako se nosi s problemima s dojenjem i čestim noćnim buđenjima svoje djevojčice
Vidi originalni članak

O tome kako joj je majčinstvo promijenilo život razgovarali smo s mladom mamom koju je pravo zadovoljstvo vidjeti u igri s njezinom veselom osmomjesečnom djevojčicom Enom. Predstavljajući se, 30-godišnja Maja Prebeg, po struci vizažistica-stilistica, ističe kako je oduvijek težila duhovnom razvoju, istraživala razne tehnike i meditacije, sve do Eninog rođenja.

"Još uvijek ulovim vremena za meditaciju, ali sada znam da nema veće duhovnosti od majčinstva, koje me promijenilo u korijenu, donijelo mi ljubav, svjesnost i odgovornost. Mislim da je priroda žene počastila ulogom majke i svim predivnim iskustvima koje ona nosi. Oduvijek sam znala da ću jednog dana biti mama, ali dok Ena nije došla na svijet, nisam mogla ni zamisliti kako će to na mene utjecati. Ta sinergija između nas dvije moj je život potpuno ispunila ljubavlju i učinila smislenim", kaže Maja, koja je sada ponovno trudna.

Prirodno roditeljstvo

Puno stvari koje su odredile njezin pristup roditeljstvu Maja je, kaže, naučila u Centru Prirodno roditeljstvo, gdje se održavaju predavanja i radionice za roditelje, no i prije nego što je uopće čula za prirodno roditeljstvo, vidjela ga je u praksi kod bliskih prijatelja i njihovog sina Filipa: 

"Meni se to što je on bio smireno i dobro dijete činilo prirodnim i normalnim, ali u usporedbi s drugom djecom uvijek je odskakao. Onda sam počela primjećivati kako se njegovi roditelji i drugi ljudi iz bliže okoline prema njemu odnose: baš uvijek su ga u potpunosti uvažavali, vidjeli i osjećali, što je rezultiralo dramatičnim skokom u razvoju. Sigurna sam da svako dijete ima taj potencijal, samo je pitanje koliko ga okolina vidi i razumije", priča Maja.

'Znam da ljubavlju neću razmaziti dijete'

"Nikad nisam razumjela zašto majke izgube kontrolu nad sobom, viču na svoju djecu, ugrožavaju taj sveti odnos, dok na predavanjima u sklopu tečaja 'Roditeljstvo 0-6' nisam uvidjela da sve to rade iz svojih trauma, zbog utisaka iz vlastitog djetinjstva. I tako se to prenosi generacijama, nitko nije kriv, ali s obzirom na dostupne informacije i znanja, mislim da je vrijeme da roditelji preuzmu odgovornost i počnu mijenjati pristup i odgoj. Zato sada svim svojim prijateljima preporučujem radionice ili videotečaj Prirodnog roditeljstva", entuzijastična je Maja.

Kaže da je za nju prirodno roditeljstvo stalno osluškivanje i odgovaranje na signale koje dijete šalje, te bliskost u svakom trenutku, a na komentare poput "razmazit ćeš ju, nemoj da ti je toliko na rukama, pa stalno je dojiš", ima samo jedan odgovor: "Ja to želim i znam da postupam ispravno, jer ljubavi ne može biti previše"

Katarza kroz probleme s dojenjem

Iako sve to djeluje idilično, Maja nam je otkrila da se suočila i s nekim teškim situacijama, a poseban izazov bilo je dojenje: 

"Na žalost, u trudnoći nisam otišla na tečaj dojenja, jer sam bila uvjerena da se to jednostavno zbiva samo po sebi. No par dana nakon poroda pojavile su se strašne ragade, koje su inače najčešći uzrok prestanka dojenja. U uvjerenju da će proći, nastavila sam dojiti u bolovima i suzama, dok nakon mjesec dana nisam završila u krevetu s temperaturom 40 i bez mlijeka. Ušla sam u tromjesečnu katarzu. Svi koji su vidjeli kako je to loše izgledalo i u kojem sam ja stanju bila, uvjeravali su me da prestanem dojiti.

Srce mi je pucalo na tu pomisao, bila sam bijesna na doktore i sustav koji ti nemilo povećava cijene pregleda kako trudnoća napreduje, što sestra u bolnici urla na trudnice s trbusima do brade koje su naručene u isto vrijeme i čekaju tri sata, a nemaju gdje sjesti, a nitko ti ne kaže baš ništa o dojenju, pa kad se nađeš u problemu, svi savjetuju isto: 'kupi formulu i skrati si muke'.

Gledala sam Enu i mislila kako joj ne želim uskratiti njeno pravo na dojenje da bih sebi olakšala. Znala sam da to mora proći i da ćemo uz strpljenje i malo vremena pobjediti. Tako je i bilo. Pomogle su mi Rode i preporučile odličnu doktoricu na Svetom Duhu koja mi je, uz antibiotik, došla kao melem na ranu. Pitala sam ju hoće li Ena opet prihvatiti cicu nakon svega, a njen sabran komentar neću nikad zaboraviti: 'Gospođo, da vi imate dijete koje ne voli cicu, vaše dojke ne bi ovako izgledale'.

Čvrsto sam odlučila da ću se izdajati svaka tri sata i to ručno, jer izdajalica trga postojeće rane, i da ću izdojenim mlijekom hraniti Enu, a kad muke prođu, vratiti je na cicu. Nakon bezbroj komentara da dijete ne želi cicu nakon bočice, Ena i ja smo se jedan dan igrale, nisam imala majicu i ona je sama prionula na posao. Naravno, opet sam plakala, ovaj put od sreće, i od tada uspješno dojimo", ispričala nam je Maja.

Uspavljivanje bez plakanja

Sljedeći izazov bila su česta noćna buđenja, koja su počela kad je Ena imala četiri mjeseca: "Kao da je zamislila da sam ja otvoreni šank koji radi 0-24, a ja sam se osjećala gore ujutro nakon buđenja, nego navečer nakon cijelog dana. S obzirom na znanja o razvojnim procesima i fazi simbioze s mamom u tom periodu, koja sam dobila na tečaju u Centru Prirodno roditeljstvo, odlučila sam 'igrati' po njenim pravilima i bilo je puno lakše. Ona bi se javila, dobila cicu, pusice i u zagrljaju bismo obje nastavile spavati. Onda sam shvatila da sam opet trudna i da mi se drastično smanjila produkcija mlijeka, pa je Ena ostala bez noćnog obroka na koji je navikla. S obzirom da neće bočicu, dizala sam ju i hranila žlicom usred noći i ona bi se bez problema digla, pojela i ponovo zaspala", otkriva Maja. Trenutno ona i suprug pokušavaju naučiti Enu da spava cijelu noć pa nam je opisala i kako to izgleda: 

"Prvo mi je u ruke došla knjiga 'Svako dijete može naučiti spavati', koja uključuje plakanje i ostavljanje u krevetiću. Ta nam se metoda činila previše agresivnom, pa sam na Internetu pronašla knjigu 'No cry sleep solution' Elizabet Pantley, koja je majka četvero djece koja piše iz vlastitog iskustva. Po njezinoj metodi privikavanje na cjelonoćno spavanje traje nešto duže, ali je i za nas i za Enu puno prihvatljivije. Već nakon četiri dana imamo rezultate, Ena spava po sedam sati u komadu, a ukupno 11 sati na noć. Zbog toga smo jako sretni i puno odmorniji."

Vrijeme za sebe

Za unutarnji mir, kaže, puno joj znači meditacija svaku večer kad Ena zaspi, a za punjenje baterija zahvaljuje suprugu koji Enu zabavlja sat-dva ujutro kad mu posao dopusti, najčešće vikendom, pa ona može još malo odspavati.

"Njegova podrška je u stvari ključna, on i Ena imaju svoj svijet u kojem ona uživa. Dok joj tata svira gitaru, ona pleše u hopsalici. Nekad se probudim, a njih dvoje kuhaju ručak, ona sjedi u stolcu za hranjenje i gleda što tata radi. A nakon cijelog dana, kad nakon kupanja Ena zaspi, suprug i ja jedva čekamo jutro da se probudi. Život nam je prebacila u potpuno novu dimenziju i na tome smo joj beskrajno zahvalni", kaže ova sretna mama.

Posjeti missMAMA