Nema uspjeha: U Kini unatoč trudu vlasti broj brakova pao za petinu, a pada i natalitet
Brakovi u Kini prošle su godine pali za petinu unatoč brojnim naporima vlasti da potaknu mlade parove na vjenčanje i rađanje djece kako bi se povećao opadajući broj stanovnika zemlje. Iako se više od 6,1 milijuna parova prijavilo za sklapanje braka prošle godine, to je pad u odnosu na 7,68 milijuna godinu ranije, pokazuju podaci Ministarstva civilnih poslova.
Pad interesa za sklapanje braka i osnivanje obitelji dugo se pripisuje visokim troškovima skrbi za djecu i obrazovanja u Kini. Povrh toga, usporavanje gospodarskog rasta u posljednjih nekoliko godina otežalo je osobama sa sveučilišnom diplomom pronalaženje posla, a oni koji imaju posao osjećaju se nesigurno u pogledu svojih dugoročnih izgleda.
Ali za kineske vlasti, povećanje zanimanja za brak i rađanje djece hitna je briga. Naime, Kina ima drugu najveću populaciju na svijetu s 1,4 milijarde, ali brzo stari. Stopa nataliteta padala je desetljećima zbog kineske politike jednog djeteta od 1980. do 2015. i brze urbanizacije. U nadolazećem desetljeću očekuje se da će otprilike 300 milijuna Kineza - što je ekvivalent gotovo cijelom stanovništvu SAD-a - otići u mirovinu.
Mjere koje su prošle godine poduzele vlasti kako bi se uhvatile u koštac s problemom uključivale su pozivanje kineskih koledža i sveučilišta da naglašavaju pozitivna stajališta o braku, ljubavi, plodnosti i obitelji.
Prošle godine zabilježen je lagani porast rođenih nakon zatišja zbog pandemije i zato što je 2024. bila godina zmaja prema kineskom zodijaku - a djeca rođena te godine smatrala su se ambicioznom. No čak i uz povećanje broja rođenih, broj stanovnika u zemlji pao je treću godinu zaredom.
Podaci su također pokazali da je više od 2,6 milijuna parova podnijelo zahtjev za razvod prošle godine, što je 1,1 posto više nego 2023. godine.