Najmlađa hrvatska Palčica sada je zdrava beba

Marko Prpić/PIXSELL
Sonja Golac mama je najmlađe Palčice u Hrvatskoj, malene Nere koju je rodila u 23. tjednu trudnoće, više od tri mjeseca prije termina. Bila je teška samo 660 grama i dugačka 32 centimetra, a danas je sasvim zdrava devetomjesečna beba koja se normalno razvija i raste
Vidi originalni članak

Iako je rođena sa samo 660 grama i 32 centimetra dužine i to u 23. tjednu trudnoće, malena Nera danas je sasvim zdrava devetomjesečna beba koja se potpuno normalno razvija i raste. S najmlađom Palčicom u Hrvatskoj mama Sonja Golac i tata Siniša Valek uz pomoć fizioterapeuta svakodnevno vježbaju, a njihova Nera, kažu, napreduje kao i sva druga djeca njezine dobi. 

'Moja curica, rođena sa samo 480 grama, izborila se za život'

Njezina mama ispričala nam je kako ni prije Nerinog preranog rođenja, nije uspjela do kraja održati trudnoću:

"Ovo mi je bila sedma trudnoća, no do sada sam šest puta pobacila između 16. i 20. tjedna trudnoće. Kod mene su uvijek veliki problem bile infekcije zbog kojih ne bih uspjela trudnoću iznijeti do kraja. Zato se ni ovoga puta nismo previše veselili, iako sam 'dogurala' do 23. tjedna. Termin mi je bio krajem srpnja, no 9. travnja počeli su mi već poznati bolovi u trbuhu. Otišla sam u bolnicu Sv. Duh i bila spremna da ću opet izgubiti dijete. Porodio me dr. Milan Stanojević te mi samo rekao: 'Vidjet ćemo što će biti'", priča 37-godišnja Sonja.

'Klokan njega' u rodilištu

Nera je, kaže Sonja, odmah prihvatila hranu i od prvog je dana bila na majčinom mlijeku. Osim toga, malena je tri puta dnevno po sat i pol dnevno bila sa Sonjom, u kontaktu kožom na kožu. Riječ je o metodi poznatoj pod nazivom "klokan njega" koja podrazumijeva izravan kontakt kožom između mame i bebe, a pomaže kako bi se smanjila smrtnost kod novorođenčadi s niskom porođajnom težinom.

"Imali smo veliku sreću što su nam u bolnici omogućili da ja ostanem s Nerom i da ju svaki dan stavljam na prsa. Mislim da ju je to spasilo. Jedini problem bile su česte apneje, Nera je prestajala disati, no to je vrlo brzo prestalo. Već nakon dva mjeseca Nera je izašla iz inkubatora, a negdje oko datuma kada se zapravo trebala roditi, izašle smo iz bolnice. Sredinom srpnja bile smo doma", ispričala nam je ponosna mama Sonja te kroz smijeh dodala kako je znala da će s njezinim djetetom biti sve u redu čim je saznala da nosi djevojčicu.

Nerazvijena pluća

Kao velik broj prerano rođene djece, Nera je imala krvarenje u mozgu, a i pluća su joj bila nerazvijena kada se rodila. Stoga je, objašnjava Sonja, morala primati steroide kako bi joj se pluća što prije razvila. Malena Nera je 40 dana bila i na respiratoru što je, kaže mama najmanje Palčice, zapravo vrlo malo s obzirom na to u kojoj je dobi rođena.

"Nera je neko vrijeme teško koordinirala gutanje i disanje, ali i to je srećom prošlo bez većih problema. Sad već jede kao prava velika djevojčica, a najviše voli voćne i mliječne kašice", objašnjava Sonja.

Ne zaostaje u razvoju

Kada su Sonja i Nera izašle iz bolnice, roditelji malene vrlo su se brzo povezali s Klubom roditelja nedonoščadi Palčići, koji su im, kažu, pružili veliku potporu, a stupili su u kontakt i sa "svjetskim" Palčićima.

"U Hrvatskoj je još postotak smrtnosti beba, koje se rode ovako rano, velik, no vani je sasvim normalno da bebe rođene oko 24. tjedna prežive i kasnije normalno napreduju i razvijaju se", kaže tata Siniša.

 

 

Srećom, i njihova mezimica, unatoč tome što se rodila tri mjeseca prerano, ne zaostaje u razvoju, odnosno razvija se u skladu sa svojom gestacijskom dobi.

"Bili smo jako optimistični i očekivali smo svakakve probleme, ali naša malena pokazala se kao pravi borac i sve nas je iznenadila", zaključuju Sonja i Siniša.

Posjeti missMAMA