Dosadan si kao uš!
Toplije vrijeme konačno nam je pokucalo na vrata, a s njim i dosadne 'beštije' – uši.
Ne znam postoji li kakav stručniji naziv za njih, ali da su dosadne, naporne i uporne - jesu, beštije, što drugo. Uništavači dobre volje.
Mi smo se s njima susreli pretprošle zime, negdje u veljači. Teta u vrtiću rekla je kako je to atipično vrijeme za njih, ali da operemo kosu šamponom protiv ušiju, našpricamo i sve će to biti ok. I uistinu, bilo je.
Bilo je ok sve do ljeta i vikenda na moru. Vratile smo se kući – ušljive.
Moram priznati da se moje, tad još četiri i pol godišnje dijete puno bolje nosilo s njima nego ja. Dok je ona znatiželjno pitala kakve su to bubice i usput se češkala, ja sam radila dramu, jer nisam znala kako i što činiti. Pa evo, sad kad sam ja naučila, možda olakšam i nekome od vas.
10 savjeta za borbu s ušima
Prije svega, važna napomena: Suprotno vjerovanjima, uši ne skaču. Ne lete. One samo hodaju. I, nažalost, stignu gdje god su naumile.
Prijedlog broj jedan: Paniku i dramu ostavite u ljekarni kad kupujete šampon protiv ušiju i gnjida.
Broj dva: Operite i dijete i sebe s tim šamponom (makar i ne imali uši). No ne pretjerujte. Ti šamponi bogati su pesticidima i ako prečesto perete kosu s njima, na vrata bi vam mogli pokucati urtikarija, crvenilo, osip. Kasnije, zbog poremećenog ph vlasišta, mogli biste se boriti i s prhuti. Kosu vežite u rep ili pundžu. I špricajte se sprejem za preventivu od nametnika.
Broj tri: Ne libite se odrezati nekoliko centimetara kose. Obično je kosa na vrhovima malo tanja i češljanje s uskim češljem za gnjide (koji dobijete u paketu sa šamponom) pretvorit će ju u čupavu, beživotnu četku ako svaki pramen morate vući kako biste češalj ispetljali iz nje. A ako to prođete, opet ćete imati potrebu odrezati taj dio. Dakle, uštedite si suze i čupanje pa to napravite odmah. Ne puno, par centimetara.
Broj četiri: Kosu isperite mješavinom vode i octa, omjer 1:1. Nakon toga na kosu stavite masku od maslinova i ricinusova ulja i zamotajte vrećicom. Uši ne vole kiselinu iz octa ni masnu kosu, a ta kombinacija ih također uspješno usporava i guši. I, prirodnije je i zdravije od čestog pranja sa šamponima protiv ušiju. Vjerujem da je optimalno, zapravo, kombinirati to dvoje.
Broj pet: Češalj za detekciju i uništavanje ušiju je super, no najsigurniji i najučinkovitiji način za uspješno istrebljivanje je ručno vađenje gnjida. Posjednite dijete na što jače svjetlo, najbolje pored prozora ili na balkon i prolazite pramen po pramen.
Broj šest: Onaj tko je rekao da uši ne idu na bojanu kosu ili se nikada nije susreo s ušima ili ima sreće. Uši idu na obojenu kosu. Odnosno, uši idu na čisto vlasište. Dakle, i mali izrast je dovoljan da se rašire po glavi. No, dobra vijest je da ih boja ubija tako da, ako ste i vi sami pokupili uši, obojite se što prije i problem riješen. No, pazite da ne budete preblizu glave mališana kako ne biste nastavili s prijenosom ušiju (dijete vama, vi njemu…)
Broj sedam: Sjedala u autu i dječju sjedalicu dobro očistite usisavačem pa sjedala lagano pošpricajte BioKillom. Prozore na autu ostavite minimalno spuštene bar preko noći kako bi se miris izvjetrio.
Broj osam: Sva mjesta gdje bi se uši mogle zadržavati (krevet, kauč, vješalica s kaputima, jastuci, deke, dječja kolica, ormari…) operite, počistite i pošpricajte ih Bio Killom. Nakon što ste to napravili, ne pretjerujte više s čišćenjem. Uši tako i tako ne vole biti van kose. Na takvim mjestima mogu preživjeti svega tri dana. No, svejedno, prvih tjedan dana koristite svatko svoj ručnik pri naslanjanju glave na kauč ili stolicu.
Broj devet: Ako želite biti sigurni da ste se riješili ušiju, bit će vam potreban bijeli regenerator, papirnate maramice ili salvete bez uzorka i uski češalj. Proces rada je sljedeći: operite kosu, gusto nanesite regenerator i pramen po pramen češljajte, a sadržaj češlja brišite u maramicu. Vidjet ćete doslovno svaku mrvicu, končić, definitivno i gnjide ako ih se još niste riješili.
I, broj deset, zadnje, možda i najvažnije – naoružajte se strpljenjem. I za sebe i za dijete. Jer, uši nisu pitanje statusa i/ili higijene. Događaju se u svim porama društva, među svim rasama, na svim kontinentima. Histerijom i optužbama (zašto si dobio uši, jesi li baš morao tamo ići…) nećete postići doslovno ništa. Dijete koje je vjerojatno donijelo uši u kuću nije krivo što se našlo u kolektivu s ušima. I vjerujte, svrbi ga isto koliko i vas, možda još i više. Dakle, budite si pomoć i podrška, tako će vam najlakše proći tih nekoliko 'ušljivih' tjedana.
Sretno!