Ako želiš biti dobar tata, ovih 5 stvari nemoj raditi
Kad pomisliš na to kakav si roditelj, svakakve ti misli padaju na pamet. Najčešće nismo zadovoljni time kakvi smo roditelji – i to često znači da smo dobri roditelji, jer se neprestano preispitujemo. Ako smo uvjereni u to da smo savršeni roditelji, gotovo je sigurno da nam ne ide baš najbolje. Nije logično, ali upravo je tako nekako.
Sasvim je dovoljno zadovoljiti se time da si - dobar roditelj. Tako uvijek imaš prostora za napredak, a znaš da nisi prenisko na ljestvici koju si sam zadaješ. Kad govorimo o dobrim očevima, dobrim tatama, nije tako teško ostvariti taj cilj, ali se treba malo potruditi.
Za početak, pokušaj NE raditi ovih 5 stvari:
1. Gubiti strpljenje
Biti tata može biti stresno, naravno. Nema priručnika s uputama, a ponekad se čini kao da ne možeš nikako dokučiti što napraviti. Bez obzira na sve, neka misao vodilja uvijek bude – nemoj gubiti strpljenje. Djeca uče promatranjem i od roditelja moraju naučiti kako reagirati u stresnim situacijama. Ako vide da gubiš živce, vrlo vjerojatno će i oni tako postupiti.
Osim tog, takvo ponašanje stvara neprijateljsko okruženje, pa te se dijete može bojati, umjesto da te poštuje. Ne govorimo tu o tom da trebaš potisnuti emocije, nego naučiti upravljati njima. Budi uzor svojoj djeci i pokaži im kako se nositi s emocijama na zdrav način.
2. Odbaciti njihove osjećaje
Koliko smo puta već govorili o tom! Ono što se nama čini nebitnim, minornim, smiješnim, zanemarivim, našoj djeci možda može biti vrlo bolno ili vrlo šokantno ili frustrirajuće. Njima je to velika stvar i to moramo imati na umu kad reagiramo. Dok tvoje dijete razočarano u prijatelja, život, školu, učiteljicu, plače i jeca, ti ne možeš reći „Ma, pusti to“ ili „ma daj, pa bit će sve ok“.
Da, ti znaš da će sve biti ok, ali ako im to tek tako kažeš, tim odbacuješ njihove osjećaje kao nebitne. Djeca moraju znati vidiš i čuješ njihove osjećaje. Dobra ideja je uvijek reći: „Vidim da si stvarno uzrujan zbog ovoga—želiš li razgovarati o tome?“
3. Previše kontrolirati
Svakom je tati prirodno da želi zaštititi svoju djecu i voditi ih u pravom smjeru. Ali tanka je linija između usmjeravanja i kontrole. Djeca moraju griješiti jer tako uče i rastu. Ako mi sve činimo umjesto njih, ne omogućujemo im da donose sami odluke i razviju bitne životne vještine. Zaboravi, stoga, na neprestanu kontrolu. Daj djetetu do znanja da mu vjeruješ.
4. Zanemariti vlastite potrebe
Lako je sebe staviti na zadnje mjesto kada se usredotočiš na to da budeš dobar tata. Tu je posao, obitelji i svakodnevne obaveze, pa je lako zaboraviti na vlastite potrebe. Mame to češće čine, ali dogodi se itekako i tatama. Zanemarivanje sebe šteti ne samo tebi, nego i tvojoj sposobnosti da budeš tu za svoju djecu. Ako se ne brineš dovoljno o sebi, to ti može povisiti stres, dovesti do burnouta, a tako ćeš imati i manje strpljenja s djecom. Na kraju krajeva – pružaš loš primjer.
5. Ne biti prisutan
Istina je da smo svi sve češće prisutni tijelom, ali ne i mentalno. Često previše radimo, previše smo na društvenim medijima, sve nam odvlači pažnju. Djeci treba puna pozornost. Ne bez prestanka, ali onda kad im pružiš pozornost, da je to stvarno nepodijeljena pozornost. Daj im svoje vrijeme.
Kada ih stvarno slušaš, surađuješ s njima i pokazuješ istinski interes za njihove živote, šalješ snažnu poruku: Ti si važan/na. Bitan/na si mi. Odloži telefon, pusti laptop i tv i budi s djetetom. To je najveći dar koji mu možeš dati.