Istina ili mit: Probiotik trebamo prestati uzimati čim završimo kuru antibiotika
Probiotici su često preporučeni kao podrška tijekom terapije antibioticima kako bi se spriječile nuspojave poput proljeva i održala ravnoteža crijevne mikrobiote. No, treba li ih prestati uzimati odmah nakon završetka antibiotika? Kratki odgovor je – ne. Nastavak uzimanja probiotika nakon antibiotika može značajno doprinijeti obnovi crijevne mikrobiote i očuvanju zdravlja probavnog sustava.
Zašto su probiotici važni nakon terapije antibioticima?
Antibiotici su učinkoviti u borbi protiv bakterijskih infekcija, ali često uništavaju i korisne bakterije u crijevima. Ova neravnoteža može izazvati proljev, nadutost, osjetljivost na infekcije poput one izazvane Clostridium difficile te također oslabljen imunitet.
Probiotici pomažu vratiti ravnotežu korisnih mikroorganizama, ubrzavaju oporavak probavnog sustava i smanjuju rizik od komplikacija. Osim toga, dugotrajna disbioza (neravnoteža mikrobiote) može negativno utjecati na opće zdravlje, pa je ključno poduzeti korake za obnovu mikrobiote nakon završetka antibiotika.
Koliko dugo treba uzimati probiotike nakon antibiotika?
Stručnjaci preporučuju nastavak uzimanja probiotika najmanje dva tjedna nakon završetka terapije antibioticima. Ovo je minimalno vrijeme potrebno za početnu obnovu mikrobiote, no u nekim slučajevima probiotike je dobro uzimati i dulje, osobito ako su:
- antibiotici bili jaki ili dugotrajni
- simptomi poput proljeva ili nadutosti još prisutni
- imunitet oslabljen.
Isto vrijedi i za djecu, a za mališane koji su skloni probavnim tegobama ili su imali dugotrajnu terapiju antibioticima, probiotike može biti korisno uzimati i dulje, uz prethodnu konzultaciju s pedijatrom. Za osobe s kroničnim problemima probavnog sustava ili onima koje žele dodatno ojačati imunitet, uzimanje probiotika kroz dulje razdoblje može biti od velike koristi.
Treba li napraviti pauzu?
Probiotici su prirodni i sigurni za većinu ljudi, pa nema potrebe za pauzom u uzimanju, osobito ako se koriste prema preporučenim dozama. Redovito uzimanje probiotika može pružiti kontinuiranu podršku crijevnoj mikrobioti i održavati dugoročno zdravlje. Međutim, važno je odabrati visokokvalitetan probiotik s jasno označenim sojevima i CFU jedinicama, a u slučaju prisutnosti bilo kojih drugih zdravstvenih stanja, svakako se posavjetujte s liječnikom.
Što ako se probiotici prestanu uzimati prerano?
Preuranjeni prestanak uzimanja probiotika može usporiti proces obnove mikrobiote. Ovo može dovesti do dugotrajnijih simptoma poput nadutosti ili povratka probavnih problema. Također, imunosni sustav, koji je u velikoj mjeri povezan s crijevima, može biti oslabljen.
Bulardi® linija dodataka prehrani sadrži kvasac Saccharomyces boulardii, koji se može koristiti istovremeno uz antibiotike, a sprječava nastanak proljeva izazvanih antibioticima. Liniju čine Bulardi® za odrasle s najmanje 5 milijardi živih stanica, Bulardi® 500 s vitaminom D te najmanje 10 milijardi živih stanica i 1000 IU vitamina D, Bulardi® Junior uz dodatak cinka koji je namijenjen korištenju kod djece od 2 mjeseca života i Bulardi® Junior s cinkom u vrećicama, namijenjen djeci od najranije dobi.