Vaša iskustva s atopijskim dermatitisom
Suha i crvena dječja koža, koja svrbi i osjetljiva je na dodir, vrlo je čest problem u zimskim mjesecima, a može se pojaviti i kod djece koja inače nemaju problema s kožom. Kojim preparatima njegovati kožu sklonu svrbežu i crvenilu zapitala se u našem forumu mama malina koja je otvorila temu o liječenju atopijskog dermatitisa.
"Dok je bio beba, sin mi je imao suhu kožu i općenito dosta osjetljivu pa mi je doktorica rekla da je to sklonost atopiji. Nije se to nikad skroz razvilo pa službeno nema ni dijagnosticiran atopijski dermatitis, ja sam ga mazala i tu i tamo je imao suhe crvene fleke, koji bi se nakon nekog vremena povukle. U zadnjih tjedan dana mu se to dosta pogoršalo, tj. ima tih suhih mjesta više nego inače, ali se ne svrbi i još uvijek mislim da nije tako strašno da idem doktorici, jer bi mu ona ionako samo mogla dati neke kortikosteroide. Zanima me ima li nešto stvarno učinkovito, po mogućnosti prirodno, što mogu sama kupiti ili napraviti?", pita mama malina.
Detektirati i izbaciti alergene
Mama PeggySue, čijem je sinu dijagnosticiran atopijski dermatitis dok je imao samo mjesec dana, piše kako su njezinom sinčiću pomogli homeopatski lijekovi. Zabrinutoj mami malini poručuje kako su, prema njezinom mišljenju, kortikosteroidi liječnicima ipak zadnji izbor.
"Sin je imao je izrazito suhu kožu koja je na pregibima pucala, krastice po glavi i po tijelu što ga je užasno svrbjelo i češao se pa je nosio pamučne rukavice skoro godinu dana. Nakon mjeseci teških krema i kortikosteroida prešli smo na homeopatske lijekove koji su mu zaista pomogli. Iz dana u dan koža mu je bila sve bolje", opisala je svoje iskustvo. Mamamaya isprobala je, kako kaže, neopisiv broj krema, a na liječenje kortikosteroidima nikada nije željela pristati. Njezinom djetetu dermatitis je prošao nakon što su počeli koristiti kremu Euten.
Naša čitateljica alexandra sa svojim je sinom prošla pravi pakao i iako je isprobala sve kreme, homeopatske pripravke, prirodne preparate, ništa mu nije pomagalo. Mali napredak bio je rezultat njegovog prirodnog sazrijevanja metabolizma i razvoja imuniteta.
"U našem slučaju rješenje je bilo detektirati alergene i u potpunosti ih izbaciti. Kožu mažemo najobičnijom emolijentnom bazom iz ljekarne bez ikakvih dodataka tek toliko da kožu mastimo i štitimo od vanjskih faktora. Moj sin sad tek povremeno ima u pregibu nogice mali ekcem i to kad u jaslicama pojede nešto što ne bi smio. Inače mu je koža fantastična - glatka kao u zdravog novorođenčeta. Možda malu zaslugu ima i način ishrane. Naime, jedemo organsko uzgojeno, hranu koju jedemo isključivo spremam sama (pa i kečap) trudim seu potpunosti izbjegavati hranu koja sadrži bilo kakve aditive i konzervanse (npr. Vegetu nisam jela već skoro 2 godine)“, piše u našem forumu mama alexandra.
Pravilna njega bolesne kože
S tom neugodnom kožnom bolešću bore se i mama papica i mama missha čijoj se kćerkici stanje popravilo kada joj je sama napravila kremu od shea maslaca, ulja noćurka i macerata nevena.
Čitateljica korisničkog imena franjevi.andrea je napisala kako se njezina kćerka s atopijskim dermatitisom bori već deset godina, a u tom vremenu također su isprobali svakojake preparate. No, za sada nisu pronašli učinkovit lijek koji bi u potpunosti otklonio simptome atopijskom dermatitisa koji se u njihovom slučaju epizodno pogoršava.
"Od najlošije faze od prije tri godine djeluje mi da dermatitis slabi i da joj nije više tako loše i da je sada više toliko ne svrbi. Koristimo belobazu, letizen od 10mg i kortikosteroide raznorazne, koža joj je sva flekava sa silnim bijelim flekicama i iskreno nadam se da je uskoro kraj, jer mi ponestaje snage gledati dijete kako se muči, a ja joj ne mogu pomoći“, piše očajna čitateljica.
Činjenicu da kožna bolest neće samo tako nestati i da je potrebna konstantna njega roditeljima je ponekad vrlo teško prihvatiti, istaknula je Elizabeta Kralj Kovačić s Telefončića. No, pravilnom njegom moguće je prorijediti pa i spriječiti epizode pogoršanja tijeka bolesti koje su, naravno, najteže za dijete.
Glavni razlog svrbeža je suha koža i za kupanje je stoga potrebno koristiti uljne kupke, a nikakvi lijekovi, niti pripravci protiv dermatitisa ne bi se smjeli koristiti bez konzultacije s liječnikom.
Narušena kvaliteta života
Kako se nositi s atopijskim dermatitisom koji, ističu stručnjaci, može uvelike narušiti kvalitetu života ne samo djeteta, već i cijele obitelji, uči se i u predavaonici u Ambulanti za dječju i adolescentnu dermatologiju i venerologiju Klinike za dječje bolesti Zagreb gdje dvaput mjesečno Malu školu atopijskog dermatitisa vodi dr. med. Nives Pustišek, spec. dermatolog i venerolog sa svojim timom medicinskim sestara.
"Kod atopijskog dermatitisa najvažnija je njega kože. Manjak lipida u atopičnoj koži treba nadoknaditi nanošenjem hidratantnih krema i masti – emolijensa, koji kožu vlaže, nadoknađuju lipide, sprečavaju prolazak alergena kroz kožu i gubitak vode iz kože. Emolijense treba nanositi redovito, najmanje dva puta dnevno, na zahvaćene dijelove tijela i češće, a obvezno nakon kupanja", ističe dr. Pustišek.
Važnost fizičkih dodira
Treba napomenuti da, unatoč tome što djecu na dodir bole ranice od dermatitisa, roditelji ni na koji način ne smiju djetetu uskraćivati fizičke dodire koji su važni za emotivan razvoj.
"Ako se mama boji da će svojim dodirima i zagrljajima izazvati bebi bol, lagana masaža uljem idealno je rješenje za razvijanje kontakta između mame i bebe“, savjetuje dr. sc. Maja Vurnek Živković, prof. psihologije s Hrvatskih studija, koja radi i u Ambulanti za psihodermatologiju u Klinici za kožne i spolne bolesti KB "Sestre milosrdnice" u Zagrebu.
Napišite nam u forumu kako vi liječite atopijski dermatitis!