Dva mjeseca: Uživaj u gugutanju svoje bebe

Shutterstock
Stručno i s ljubavlju vodimo te kroz sve mjesece do napunjene prve godine života. Pampers&missMAMA
Vidi originalni članak

Nakon što si prvih mjesec dana svoju bebu vjerojatno čuvala od pogleda, ali i dodira drugih, sada si je vjerojatno počela ponosno pokazivati svim prijateljima i rodbini! Ovo je razdoblje koje stručnjaci nazivaju i vrijeme zaljubljivanja u bebu jer je tvoj mališan počeo pokazivati i svoju osobnost i privrženost prema tebi. Za razliku od prvog mjeseca, kada je bebin osmijeh refleksna reakcija, sada si dočekala da ti dijete na tvoje gugutanje odgovara širokim osmijehom. Tvoja beba s navršena dva mjeseca u stanju je gledati te sa zanimanjem, proizvodi zvukove, pokreće ruke, noge i tijelo, a možda pokazuje i nemir kada se odmakneš od nje.

Prati razvoj svoje bebe po mjesecima u prvoj godini života kroz edukativan videoserijal sa stručnjacima, članke i blogove poznatih mama. Pampers i missMAMA stručno i s ljubavlju vode mamu i bebu kroz prvu godinu.

Vrijeme za prve igračke

Bebe stare dva mjeseca glasaju se i na neki drugi način osim plača, odnosno počinju gugutati. Ležeći potrbuške mogu podići glavicu za 45 stupnjeva, a pritom dižu i prednji dio prsnog koša. Kada leže na leđima, obično su u nesimetričnom položaju s istegnutom nogom i rukom u smjeru pogleda i zgrčenom rukom i nogom na drugoj strani. Neka dojenčad u ovoj dobi u uspravnom položaju može uspravno držati glavicu.

Bebe u toj dobi mogu i slijediti predmet koji se kreće u luku otprilike 15 centimetara udaljenom od lica, a počinju biti svjesne i svojih ručica pa ih promatraju sa zanimanjem. Ovo je vrijeme kada bebi možeš dati neku igračku primjerenu toj dobi i ona će je moći prihvatiti. Bebini pokreti s navršena dva mjeseca postaju kontroliraniji, a koordinacija je poboljšana.

Odmaraj dok beba spava

Spavanje je izuzetno bitno za razvoj dojenčadi i u ovoj dobi ritam spavanja i budnosti polako se normalizira. Za razliku od prethodnog razdoblja, kada je tvoja beba spavala dva do četiri sata ne razlikujući noć i dan, u ovoj dobi razdoblja spavanja malo su duža. Većina beba sada noću spava ukupno 10 sati, a danju ima još dva do četiri spavanja po otprilike dva sata. Razdoblje budnosti traje oko dva sata. Većina dojenčadi budi se noću za hranjenje dva do tri puta. No, ne brini ako tvoja beba noću manje spava, odnosno još nije naučila razlikovati dan i noć. Zapamti da je razvoj svake bebe individualan te da je malo roditelja čije bebe noću spavaju više od pet sati u komadu.

Prvo cijepljenje nakon rodilišta

Prema kalendaru cijepljenja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo beba s navršena dva mjeseca dobiva kombinirano cjepivo DtaP-IPV-Hib+ hepatitis B, odnosno cjepivo protiv difterije, tetanusa, pertusisa (acelularno), H. influenzae tipa B i dječje paralize (inaktivirano) – takozvano "5u1" cjepivo.

Ovo je drugo po redu obavezno cijepljenje u Hrvatskoj jer sva djeca se još u rodilištu cijepe BCG cjepivom (protiv tuberkuloze) i protiv hepatitisa B.

Prvi ginekološki pregled nakon poroda. Završetkom babinja, koje uobičajeno traje šest do osam tjedana po porodu, vrijeme je za posjet ginekologu koji će procijeniti promjene i involuciju grlića maternice i maternice, ali i izgled mekih dijelova porođajnog kanala s ciljem isključivanja upalnih promjena. 

Posjeti missMAMA