Tri mjeseca: Razgovaraj s bebom - tvoj glas je umiruje

Shutterstock
Stručno i s ljubavlju vodimo te kroz sve mjesece do napunjene prve godine života. Pampers&missMAMA
Vidi originalni članak

Ako si u prethodnom razdoblju sumnjala je li smiješak tvoje bebe namijenjen baš tebi i prepoznaje li te tvoja beba, sada u to možeš biti sigurna. Beba stara tri mjeseca sada raspoznaje mamu i tatu, a može i prepoznati majčin glas i reagirati na njega. Dojenče u ovoj dobi može pokazati i nezadovoljstvo ako ga ostaviš daleko od sebe, a može pokazati i ako mu se netko ne svidi. U ovoj dobi beba pokazuje i interes za okolinu pa okreće glavu u smjeru osobe koja govori. Što više razgovaraj sa svojom bebom jer ju tvoj glas umiruje. Smiješi joj se i uživajte u maženju!

Beba se podupire rukama i diže trup

Većina tri mjeseca starih beba podiže glavicu za 90 stupnjeva dok leži potrbuške, može spajati dlanove, uskliknuti od užitka te pogledom slijediti predmet koji se kreće u luku udaljenom 15 centimetara od lica cijelih 180 stupnjeva s jedne strane na drugu. Neke bebe mogu, ležeći potrbuške, podići trup podupirući se rukama. Glavica se može slobodno okretati bez da se mijenja stav djeteta. Dijete počinje stavljati ručice u usta što se naziva koordinacija oko-ruka-usta. Tromjesečno dojenče počinje razvijati hvat, a prvi hvat je savinutim prstima i dlanom i naziva se radiopalamarni hvat.

Ako si u depresiji, nemoj imati osjećaj krivnje

Porod je za svaku ženu iznimno emotivan događaj i sasvim je normalno da se danima nakon poroda majka osjeća zbunjeno, razdražljivo, tjeskobno te često mijenja raspoloženje. Radi se o tzv. postporođajnoj tuzi od koje pati čak 85 posto majki. No, ako se takvo raspoloženje nastavi i tri mjeseca nakon poroda, vjerojatno je da se postporođajna tuga razvila u postporođajnu depresiju. Između 10 do 20 posto majki pati od tzv. Baby bluesa. Uobičajeni simptomi su depresija, gubitak zanimanja za uobičajene aktivnosti, teškoće u koncentraciji, slabost, osjećaj bezvrijednosti, razdražljivost, tjeskoba, pretjerana tjeskoba o zdravlju djeteta... Ako osjećaš da si u depresiji i da se tvoje raspoloženje ne popravlja, nemoj imati osjećaj krivnje i srama! Postporođajna depresija je stvarna bolest koja zahtijeva stručnu pomoć. Možda samo razgovor sa stručnom osobom može riješiti tvoj problem, a možda će biti potrebno i uzimanje lijekove.

Dnevni i noćni ritam spavanja

Većina tromjesečnih beba noću spava po deset sati, a danju treba još oko tri spavanja. Ako imaš sreće, tvoja beba već je ustalila svoj dnevni i noćni ritam spavanja, no većina dojenčadi u ovoj dobi budi se noću zbog hranjenja jedan do dva puta.  

Posjeti missMAMA