Pelenski osip: kako ga spriječiti i liječiti

Thinkstock
Oko 60 posto dojenčadi dobiva pelenski osip, kaže dr. Milivoj Jovančević te objašnjava što možete napraviti kako biste djetetu olakšali neugodu i ubrzali oporavak kože
Vidi originalni članak

Your browser doesn’t support HTML5 video

 

"Procjenjuje se da oko 60 posto dojenčadi dobije pelenski osip - crvenilo, svrbež, osjećaj pečenja u pelenskoj regiji", kaže pedijatar doc.dr.sc. Milivoj Jovančević, koji je također objasnio zbog čega se to događa i kako se liječi:

"To je regija koja je često vlažna, a kad je koža vlažna, njezin površinski sloj nabubri i poveća se trenje. Kako se dijete miče i pelene se miču po toj koži, koja se tako oštećuje. Tu se onda lako razmnože i gljivice, a koji puta i bakterije. 

U takvim situacijama je bitno češće mijenjati pelene, zračiti kožu, odnosno ostaviti dijete bez pelena, i primjenjivati određene preparate koji će tu kožu smiriti. Kada je pelenski osip vrlo jak, može biti potreban neki preparat protiv gljivica, ili čak kratkotrajno i neki kortikosteroidni preparat, kako bi se smirila ta koža, i neka od suhih masti, odnosno krema koje bi na neki način zaštitile kožu i osigurale da se koža osuši."

Posjeti missMAMA