Mame savjetuju: Što najbolje liječi pelenski osip?
Pelensko područje izuzetno je osjetljivo, bebina koža je jako nježna, jer je stalno izloženo toplini, vlazi, trenju, kemijskim i mehaničkim produktima iz mokraće i stolice. Donosimo savjete mama i stručnjaka sa stranice Cafemom.
"Preporučujem kremu s jednopostotnim hidrokortizonom koja će olakšati jake simptome pelenskog osipa, hidrokortizon pomaže kod upala i iritacija. Međutim, ako je vaša beba mlađa od šest mjeseci posavjetujte se s dermatologom ili pedijatrom. Važno je često bebi mijenjati pelene, obično odmah čim se zaprlja, i koliko je to moguće držati to područje suhim i čistim. Ako ste primijetili znakove infekcije (crvenilo, oteklina, jak osip, ranice, mjehuriće) znači da trebate posjetiti pedijatra", objašnjava dermatolog Joel Schlessinger.
Majčino mlijeko, zobena kupka
Uz savjet stručnjaka i mame su napisale kako one rješavaju ovaj čest problem s dječjom kožom. "Majčino mlijeko pomaže kod svakog problema - osip, opekline, porezotine, ogrebotine, upale oka. Sve to mlijeko očisti za dva dana", savjetuje jedna mama.
Jedna od mama je probala s kremenom za gljivična oboljenja: "Pokušala sam različite kreme za pelenski osip i na kraju je bilo sto puta gore. Odvela sam dijete liječniku i propisao je Nistatin, koji se koristi za gljivična oboljenja. Koristila sam ga samo jednom, a osip je gotovo odmah nestao", rekla je.
Kupka od zobenih pahuljica također može biti jako korisna jer pomaže kod suhe kože, ublažava neugodan osjećaj i svrbež. Potrebno je usitniti zobene pahuljice (stavite ih u blender), a zatim u vodu koja ne smije biti prevruća. Dobro je da zob bude direktno ispod slavine dok pripremate kupku, jer tako se najbolje miješa s vodom i neće ostati na dnu kade. "Napunite posudu s toplom vodom i stavite pahuljice u nju. Vrlo je umirujuće. Postoje i paste i kreme koji sadrže zobene pahuljice u sastojcima", opisala je dalje jedna mama.
Mama pokazala kako sami možete napraviti vlažne maramice
"Ne koristimo vlažne maramice za brisanje guze već samo blazinice s čistom vodom, a onda koliko je moguće ne stavljamo bebu u pelene, pustimo je da bude na vodootpornoj površini kako bi se koža malo odmorila", još je jedan od savjeta.
"Jedina stvar koja je nama pomogla je Aquaphor mast i kukuruzni škrob umjesto klasičnog dječjeg pudera. Moja beba imala je samo dva pelenska osipa, ali ako znamo da će neko vrijeme provesti u autosjedalici i prij nego e ju stavimo u krevet, uvijek koristimo puder i njezina guza ostane suha", kaže jedna mama.
Kao velika pomoć jednoj mami je dobro došla krema s cinkom. "Moj sin je imao stvarno gadan osip kad je bio jako mali. Probali smo različite kreme i ništa nije pomoglo. Tada mi je moja sestra predložila cinkovu mast i za nekoliko dana sve je nestalo", još je jedan od savjeta.