Koji je pravi uzrok probavnih problema kod beba?
Bebina stolica varira ovisno o tome čime se beba hrani. Bebe hranjene na bočicu imaju čvršću i tamniju stolicu jer se adaptirana mliječna formula probavlja dulje od majčina mlijeka. S druge strane, bebe na prsima imaju rjeđu stolicu. Pojava zatvora i proljeva također mogu biti povezani s načinom prehrane.
Kada mogu nastati problemi s probavom?
Smatra se uobičajenim da novorođenče ima barem jednu stolicu tijekom 24 sata, no ne znači da se trebate zabrinuti ako je taj ritam rjeđi, npr. jedanput u tri dana. Beba može imati više stolica na dan ili samo dva-tri puta na tjedan, ali boja i konzistencija stolice trebaju biti uredne. Naravno, u slučaju da dijete ne dobiva uredno na težini, treba se zapitati unosi li dovoljno mlijeka i ima li što izbaciti stolicom.
Ima li beba preduge razmake između stolice koji su stalno prisutni, vjerojatno je riječ o zatvoru. Najčešće se neredovita stolica kod beba javlja nakon uvođenja dohrane. Razloga za brigu nema jer uvođenjem dohrane postaje uobičajeno da dijete ima jednu stolicu tijekom sedam, pa čak i do deset dana. Zatvor se također javlja kad jednu za drugom uvodite namirnice koje stvrdnjavaju stolicu, primjerice rižu i banane ili tijekom prijelaza s majčinog mlijeka na adaptirano.
O proljevu se govori kad je stolica vrlo rijetka, česta i neočekivana. Ako bebu dojite, manje je vjerojatno da će imati proljevastu stolicu, a razlog je majčino mlijeko koje pomaže spriječiti razvoj bakterija koje ga uzrokuju.
Što učiniti ako dođe do neredovite stolice kod bebe?
Prvi znak da je došlo do zatvora je situacija u kojoj beba ima manje od dva pražnjenja crijeva na tjedan. Osim predugačkih perioda između stolica, za zatvor je karakteristično da je stolica jako tvrda, katkad u manjim kuglicama. Pritom beba pati od grčeva i bolova u trbuhu, a može se ozlijediti i sluznica anusa, što može biti vrlo bolno. U određenim slučajevima, na površini stolice može se čak pojaviti krv.
Kada govorimo o uvođenju dohrane kao uzroka pretvrde stolice, potrebno je pripaziti o načinu pripreme adaptiranog mlijeka, odnosno da ne dođe do korištenja previše mliječnog praha, a premalo vode. Važno je pratiti uputstva na kutiji ili savjete liječnika. Ujedno, kada zatvor nastupi kod djece koja se hrane dojenačkim mliječnim pripravcima, treba razmisliti o zamjeni standardne mliječne hrane posebno prilagođenom formulom za dojenčad jer na prirodan način veže vodu i omekšava stolicu te olakšava pražnjenje crijeva.
Zatvor također može biti povezan s nepravilnom ili neprilagođenom prehranom, premalim pijenjem tekućine ili uzimanjem nekih lijekova. Kod dojene djece može biti problematična i prehrana majke te bi ona trebala uzimati više prehrambenih vlakana.
Kako postupiti kada beba ima mekanu stolicu?
Kod proljeva dolazi do poremećaja ravnoteže crijevne mikroflore te prevladavaju štetne bakterije. Bebe hranjene adaptiranim mlijeko podložnije su proljevu, stoga je izrazito važno redovito sterilizirati bočicu i dudu. Isto tako, ako je beba hranjena isključivo adaptiranim mlijekom, proljev također može biti reakcija na određenu vrstu mlijeka koje ne odgovara njezinu probavnom sustavu. Ipak, o promjeni vrste adaptiranog mlijeka važno se posavjetovati s liječnikom.
Proljevasta i mekana stolica može također biti i znak rasta zubića, no nikako se simptomi izlaska zubića ne smiju poistovjetiti s proljevastom stolicom. Razlozi zato mogu biti različiti, a infekciju i virozu svakako se ne smije isključiti. Naime, bakterijske ili virusne infekcije koje zahvaćaju crijeva su najčešći uzrok proljeva u djece.
Posebna dijeta kod infektivnog proljeva nije potrebna jer ne ublažava i ne skraćuje tijek proljeva. Dojenu djecu mama mora još češće dojiti pa će tako dijete nadoknaditi izgubljenu tekućinu i ubrzat će se njegov oporavak. Upravo kod viroze treba biti izrazito oprezan jer može izazvati dehidraciju. Ako je beba imala više od 6 proljevastih stolica u 24 sata, moguća je dehidracija te je potrebno potražiti liječničku pomoć.
Pročitajte pravila nagradnog natječaja!