Kako liječiti hemoroide? Iskustva mama s foruma
Jedna od najčešćih i prilično neugodnih trudničkih tegoba su hemoroidi, a trudnica Dada na forumu je otvorila temu o hemoroidima u trudnoći i napisala: "Nisam imala problema sa zatvorom, čak sam u trudnoći napokon stolicu dovela u red (možda je samo par puta bila tvrđa, ali nisam se napinjala upravo zato da ne dobijem hemoroide). I sad, odjednom, u 31. tj. - iznenađenje!" te pitala: "Kako sad dalje? Što se smije koristiti, a što ne? Kako uopće tretirati da se ne pogorša? Redovita higijena se podrazumijeva, za sad nije bolno, ali hoće li se to promijeniti? Kako će to utjecati na porod?"
"Hemoroidi su otečene i upaljene vene u predjelu završnog crijeva - anusa i završnog rektuma. Uzroci nastanka hemoroida su povećan pritisak na tkiva u zdjelici ili slabljenje tkiva koje podržava vene", kaže Ivana Manola, dr. med., spec. dermatologije i venerologije i objašnjava zašto se javljaju.
Mogući uzroci povećanog pritiska na vene ovog područja su:
- Opstipacija (zatvor)
- Predugo sjedenje na toaletu
- Prekomjerna tjelesna težina
- Trudnoća
- Analni spolni odnos
- Naslijeđe
Mogu se pogoršati ili pojaviti na porodu
Mama pod nadimkom Clericova podijelila je svoje iskustvo s ovim bolnim problemom: "Nije da vas hoću preplašiti, ali tek nakon poroda je bila balaja! Od silnog napinjanja iskočili su van kao orasi, a kasnije me kroz babinje boljeli više nego mjesto šivanja. Dva tjedna nisam normalno sjedila, ali ne zbog šavova nego zbog hemića. I kasnije sam nastavila s Faktu mašću i smanjili su se, ali još uvijek nisu skroz prošli, makar ne bole više, ali ih još uvijek osjetim. Probajte ih riješiti prije poroda, možda ne iskoče kao meni. Sretno!"
12 neugodnosti nakon poroda na koje vas nitko nije upozorio
Nekim trudnicama hemoroidi prođu nakon trudnoće, ali neke ih se ne mogu riješiti i dugo nakon poroda, poput Freshmommy koja je otvorila temu o hemoroidima poslije poroda i zatražila savjet:
"Meni moji ne daju živjeti - evo nakon 2,5 mjeseca situacija je manje više ista kao na početku, čak i nakon jednomjesečne terapije Faktu čepićima i masti. Čini mi se da sve skupa više nije nimalo bezazleno, jer svakodnevno (obilno) krvarim u toku velike nužde. Zanimaju me neke (polu)alternativne metode, ako netko s njima ima iskustava. Eto, ovo je tema o kojoj se na internetu malo piše, barem u smislu preporuka drugih mama koje su kroz to prošle".
Trudnice i mame na forumu za tretiranje hemoroida preporučuju nevenovu mast, svinjsku mast, mast na bazi propolisa, ledene obloge, čepiće, ulje majčine dušice, a Sandra je ispričala što je njoj pomoglo:
"Ja sam ih dobila u drugoj trudnoći i mislila sam da ću poludjeti. Baš kao i Clericova što kaže, na porodu su mi izbili, katastrofa nisam mogla ni sjediti ni stajati. Nijedna krema mi nije pomogla, tek kad sam izašla iz bolnice mama mi je donijela kantarionovo ulje koje me spasilo, par puta sam stavila na vaticu i to držala neko vrijeme na hemoroidu i preporodila se".
Regulacija stolice, higijena, prehrana i vježbanje
IvaP podijelila je svoj savjet: "Na kraju sam otišla jednom privatnom gastroenterologu, super je i propisao mi je čepiće Salofalk, nakon kojih se situacija znatno poboljšala. Skinula sam i nešto suvišnih kila, promijenila režim prehrane (više cjelovitih žitarica, voća, povrća, kuhanog povrća, puuuuno vode, zeleni čaj), uhvatila se vježbanja i probava mi se skroz popravila! Za doručak sam jela zobene pahuljice s mljevenim lanenim sjemenkama, namočene u zelenom čaju, sa žličicom meda (da nije baš prebljutavo) i malo suhog voća (šljive, grožđice) i još bih to zalila šalicom zelenog čaja (on ubrzava metabolizam) i to me isto spašavalo. I sada često to doručkujem! Jedino sad u trudnoći ne pijem zeleni čaj jer se ne preporučuje, valjda zbog teina. Lanene sjemenke, pogotovo zlatni lan, su odlične za probavu (i zdravlje općenito). Samo moraju biti mljevene jer se tako bolje iskoriste u organizmu".
Kako ih spriječiti te liječiti u trudnoći objasnila nam je dermatovenerologinja Ivana Manola.
"Trudnoća zbog povećanog pritiska na tkiva u zdjelici i novonastale anatomske situacije nosi mogućnost nastanka problema pražnjenja crijeva. Ta mogućnost se povećava kako se porod bliži, a hemoroidi u trudnoći su najčešće prolaznog karaktera", kaže dermatovenerologinja i savjetuje kako spriječiti njihovu pojavu:
- Regulacija stolice: stolica mora biti redovita, mekane konzistencije, bez napinjanja jer napinjanje povećava tlak u zdjelici, odite na toalet čim osjetite potrebu (ne susprežite se)
- Higijena nakon svake stolice mora biti iznimno temeljita i redovita: pranje mlakom vodom, sušenje, njega hranjivim balzamima
- Prehrana: Ispravna trudnička prehrana bogata žitaricama, voćem, povrćem, mesom, ribom, jajima, fermentiranim mliječnim proizvodima, dovoljnom količinom vode i prema savjetu ginekologa, nadomjescima prehrani
- Dozvoljeni prirast tjelesne težine u trudnoći je 11 do 15 kilograma
- Redovito hodajte (do 45 minuta dnevno)
- Vježbajte
- Izbjegavajte duge periode stajanja i sjedenja
U slučaju težih oboljenja dermatovenerologinja savjetuje: "Prije svega treba otići na pregled proktologu da se vidi o kojim hemoroidima se radi: vanjskim ili unutarnjim i kojeg su stupnja. Kod blažih oblika se preporučuju kupke u mlakoj vodi, kod svrbeža masne kreme ili mast s dodatkom mentola. Kod upalnih hemoroida hladni oblozi, ali ne direktno na kožu, kreme i masti koje sadrže blage kortikosteroide kroz kratki period".
Jeste li imali hemoroide u trudnoći ili su vam se pojavili poslije poroda? Kako ste ih izliječili? Napišite na forumu!