Bušenje ušiju je nasilje nad bebama

Thinkstock
Jedna majka u Velikoj Britaniji pokrenula je peticiju koju je dosad potpisalo već više od 33 000 ljudi. Želi zakonski staviti dobnu granicu za bušenje ušiju jer ga smatra oblikom nasilja nad djecom
Vidi originalni članak

U Velikoj Britaniji je Susan Ingram pokrenula zanimljivu peticiju kojom se od ministra traži da se postavi zakonska dobna granica za bušenje ušiju djeci. U objašnjenju kaže da je bušenje ušiju oblik nasilja prema djeci i da se dojenčadi nepotrebno nanosi bol i izaziva strah. Po njoj, bušenje nema nikakvu svrhu osim da se zadovolji taština roditelja. Otvorena je i Facebook stranica potpore ovom zahtjevu.

Peticija je već podigla veliku prašinu i u političkim krugovima. Tako je član parlamenta i Laburističke stranke Mark Tami za The Guardian izjavio: "Kad bi bilo dopušteno raditi na dječjim licima tetovaže, svi bi se zgrozili, a iako probušeno uho može zarasti, još uvijek može uzrokovati iskrivljenost ušiju."  No, nisu svi takvog mišljenja. Mnogi roditelji buše dječje uši zbog kulturoloških razloga, takvi su običaji unutar društva i ne vide ništa sporno u tome. 

Činjenica je da bebe osjećaju bol i da ih bušenje ušiju sigurno boli. No, ponekad se roditelji vode mišlju da je bolje probušiti uši dok je beba mala i neće se toga sjećati. Zasad je to odluka koju roditelj donosi

Na što paziti ako se odlučite na bušenje?

Ako i vi razmišljate o bušenju ušiju svojem djetetu, trebate znati par stvari

Kod beba imunološki sustav nije još do kraja razvijen i kad probušite uho, dolazi do otvorene rane koja pogoduje infekcijama. Preporuke pedijatara su da pričekate bar do šestog mjeseca starosti. Također, možete tu odluku prepustiti djetetu kad bude dovoljno odraslo da može sudjelovati u njezi ušiju. 

"Teško je reći kad je pravo vrijeme za bušenje, no najvažnije je da se koriste sterilni instrumenti kako ne bi došlo do infekcije, a također da se spriječi prijenos hepatitisa C. Također treba paziti da se mjesto uboda sekundarno ne inficira; nije loše staviti dezinficijens koji se smije koristiti kod djece", objašnjava pedijatrica Alemka Jaklin Kekez.

Ništa ne može učiniti da bol prilikom bušenja nestane, ali krpa napunjena ledom može pomoći. Nemojte stavljati led direktno na kožu jer može izazvati nelagodu. Pripazite i na moguće alergije. Pedijatrica Jaklin Kekez kaže kako alergija može biti  na svaku tvar pa tako i na "medicinke", iako rijetko. Neka djeca su alergična na srebro, zlato i ostale metale. Prije bušenja, budite sigurni da vaše dijete nije jedno od njih. 

Do osamdesetih bebe su operirali bez anestezije!

Posjeti missMAMA