Zašto se beba noću stalno budi?

Thinkstock
Beba stara osam mjeseci često se budi vrlo brzo nakon što zaspe. Pročitajte što o tome kaže pedijatrica Alemka Jaklin Kekez
Vidi originalni članak

Imam bebu od 8 mjeseci i 11 dana, dojimo, dohranu smo počeli nakon navršenih pet mjeseci po preporuci pedijatra. Malena puže od 7. mjeseca, a ubrzo nakon toga se počela dizati na noge uz namještaj. Ne znam je li to problem no čim se ustane stoji na prstima, s vremena na vrijeme se osloni i na puna stopala. Vrlo je živahna i koristi svaki oslonac da se može dignuti.

Imamo još jedan problem koji se tiče spavanja odnosno čestih buđenja. Danju spava dva puta, prije podne oko 10, najčešće dva sata nakon buđenja ujutro te popodne oko 14 sati. Navečer ide spavati oko 19.30. Dakle, čim zaspi (bilo da je riječ o dnevnom ili noćnom spavanju) probudi se nakon pola sata. Što se tiče dnevnog spavanja, nekad je uspijem ponovno uspavati pa spava još pola sata do 40 min. Navečer nastaje još veći problem. Naime, prvih 3, 4 sata od kada zaspi probudi se bar pet puta i ne zna sama zaspati, počne plakati, pa je moram ponovno uspavati i tako svaku večer. Nakon toga se do jutra probudi još 2 do 3 puta. Inače, spava s nama u krevetu (prebacila sam je kad je imala fazu dojenja svakih sat, sat i pol). Uglavnom je ja uspavljujem tako što legnem s njom i pjevam joj dok ne zaspi i kad se probudi želi samo mene. Kad navrši godinu dana vraćam se na posao, a radim i noćne, pa ne znam kako ćemo ako nastavi ovako.

Vaša djevojčica je u fazi uspravljanja, a započela je s osloncem na prste, što neka djeca čine iako to nije sasvim fiziološki, ali je često prelazna faza prema punom osloncu. Nastojte za sada izbjegavati da stoji na prstima koliko je to moguće. 

Što se tiče spavanja, moguće je da njoj ne treba svaki dan dva puta u danu spavanje, već joj je možda povremeno dovoljno i jedan put. Neka djeca su živahnija i to nije strogo pravilo da svi spavaju i dopodne i popodne. Isto tako izbjegavajte da popodne spava do kasno, jer onda možda nije pospana uvečer. Buđenje noću može biti znak da je gladna, stoga nastojte da obrok uvečer bude neka mliječno-žitna kašica koja će ju zasititi. Nekada je buđenje noću samo navika, vjerojatno će se izgubiti s vremenom, moguće upravo tada kad vi počnete raditi noćne službe.

Pročitajte i druge članke u specijalu "Vodič za neispavane roditelje"!

Posjeti missMAMA