Beba dolazi: Uštedite u startu tisuće kuna

Thinkstock
Ne nasjedajte! Ako ima naziv ‘baby’ ne znači da vam treba. Anatomske kade, prematalice, jastuci... postoje i jeftinije zamjene
Vidi originalni članak

Beba košta. Pelene, kolica, autosjedalica... ako uzmemo u obzir samo ono najnužnije, cifre već nisu zanemarive. Dobra je vijest da nam definitivno nije potrebno sve što vidimo na reklamama. 

Buduće majke teško mogu odoljeti ponudi preslatkih malih stvari, no kad je u pitanju odjeća, ne gomilajte desetke bodića i kombinezona u brojevima 56 i 62 jer će novorođenče sve prerasti u mjesec dana. Cipelice za "nehodače" mogu stajati i po nekoliko stotina kuna, a potpuno su nepotrebne, osim za šminku.

Odjeća za bebu - što i koliko kupiti?

Skupe digitalne naprave

Ipak, svi ćemo izdvojiti i zadnju kunu za sigurnost naše djece, i to dobro znaju i marketinški stručnjaci. Baby phone nije loša stvar spava li dijete na drugom katu ili malo dalje od vas, ali onaj najklasičniji bit će dostatan. Više od 300 kuna, pa sve do iznad 1000 dat ćete samo ako ste uvjereni da ne možete bez monitora koji automatski bira između 120 kanala kako bi dao najbolju kvalitetu zvuka, pjeva uspavanke, svijetli...

Aparati za videonadzor također stoje više od 1000 kuna, a u neko, ne tako davno, nedigitalizirano doba, jednostavno bi provirili u djetetovu sobu i provjerili kako je. Mjerač temperature prostorije ili vode za kupanje lako mogu zamijeniti zdrav razum i lakat umočen u kupku.

Grijač bočica i vlažnih maramica

Kad krenete u park, obične termosice su out. Posebna je kategorija grijač hrane za bebe. I to po cijeni od 200 do 400 kuna. Bočica se može staviti i u toplu vodu. Postoje i grijači za vlažne maramice po cca 150 kuna.

Što beba treba za miran san?

Kolijevke, premda neodoljive i pomalo romantične, neće vam trebati iz dva razloga. Rijetko koja je duža od 90 centimetara pa će ubrzo postati tijesna, a i nestabilna je za nemirniju djecu. Također konstantno uspavljivanje ljuljuškanjem moglo bi vam poslije zadati glavobolje. A stoje od 800 pa čak i do nekoliko tisuća kuna za dizajnerske.

'Moje dijete spava u krevetiću u kojem sam i ja spavala'

I jastuk je potpuno nepotreban (da, čak i onaj sa slatkom roza žirafom) jer se pedijatri slažu da je najbolje za dijete da spava na ravnome.

Plišanci koji umiruju bebu

Plišane igračke koje imitiraju otkucaje srca, zvukove iz prirode i zvukove vode namijenjene su smirivanju bebe. Cijena im je od 200 kuna na više, ali ništa ne može zamijeniti roditeljske otkucaje srca i zagrljaj.  

Kadica, komoda za presvlačenje i kozmetika za bebu

Kada je u pitanju higijena, na tržištu se nude razne varijante kadica, ormarića s umetnutim kadama, ili obruča koji drže novorođenče u kadici da ne sklizne. Za kupanje bebe bit će isprva dovoljna najobičnija plastična kadica po cijeni nižoj od 100 kuna.

Komode s kadom mogu biti nepraktične čim beba malo poraste, jer kada postane premala, a presvlačenje na komodi neizvedivo čim se dijete uspije okrenuti. Možete investirati oko sto kuna u mekanu, plastificiranu podlogu za presvlačenje i premještati je na stol ili krevet.

Ne trebaju vam šamponi, pjene, losioni i kupke jer se beba prvih mjeseci kupa u običnoj vodi u koju možete dodati malo maslinova ulja.

Kupanje bebe: koliko često, s kojim sredstvima i u kakvoj kadi?

Nude se i kante za pelene, "hermetički zatvorene", pa se neugodan miris ne širi po stanu. Cijene su oko 200 kuna. Umjesto toga, pelenu odložite u vrećicu za zamrzavanje i bacite u smeće.

Pomagala za dojenje

Također, mnoge žene na popis obvezne opreme stave i duguljasti, savitljiv jastuk za dojenje. Kao pomoć pri dojenju i pridržavanju bebe može poslužiti i najobičniji jastuk, a ušteda je oko 200 kuna.

Narukvica za dojenje

Oko 45 kuna stoji narukvica koja vas podsjeća je li dijete zadnji put sisalo na lijevoj ili desnoj strani te koliko dugo je trajao podoj. Jednako dobro može vam poslužiti i gumica za kosu oko ruke te papir i olovka. 

Što vam može pomoći kod dojenja? 

Posjeti missMAMA