Akne kod beba: Što ih uzrokuje i kako ih liječiti?

Freepik Akne kod beba
Ako tvoja beba ima dječje akne, vjerojatno ćeš ih primjetiti uglavnom na bebinim obrazima i nosu. Ova je pojava učestala kod novorođenčadi i u većini je slučajeva bezopasna.
Vidi originalni članak

Akne kod beba potpuno je normalno i privremeno stanje koje najčešće pogađa obraze i čelo novorođenčeta. Iako može izgledati zabrinjavajuće, rijetko zahtijeva liječenje i gotovo uvijek se povuče samo od sebe.

Što uzrokuje akne kod beba?

Akne kod beba obično nastaju zbog izloženosti bebe maminim hormonima, posebno androgenima, tijekom trudnoće. Ovi hormoni mogu stimulirati žlijezde lojnice kod bebe, što dovodi do pojave prištića nekoliko tjedana nakon rođenja. Ovaj hormonalni utjecaj može se nastaviti i tijekom dojenja ili hranjenja mlijekom, ovisno o osjetljivosti bebe.

Akne kod bebe mogu biti uzrokovane i vanjskim iritansima poput određenih deterdženata, grubih tkanina ili kozmetičkih proizvoda koji nisu namijenjeni novorođenčadi, ali to je puno rjeđe.  Ponekad je to samo način na koji se bebin imunosni sustav prilagođava novom okruženju.

Pranje rublja Je li opasno koristiti omekšivač pri pranju bebine odjeće? Evo što kažu stručnjaci...

Kada se pojavljuju akne kod beba?

Akne kod beba najčešće se pojavljuju između 2. i 4. tjedna života, iako mogu nastati i ranije ili kasnije. Za razliku od ekcema (koji je obično suh i svrbi) ili osipa od vrućine (koji se pojavljuje u kožnim pregibima), akne se obično pojavljuju kao mali crveni ili bijeli prištići na obrazima, čelu ili bradi.

Kada će akne kod bebe nestati?

Akne su privremene. U većini slučajeva povuku se same od sebe u roku od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, nestanu prije nego beba napuni tri mjeseca.

Kako se riješiti akni kod bebe? 

Ako se pitaš kako se riješiti akni, evo smjernica za sigurnu i nježnu njegu:

  • Operi bebino lice svaki dan s toplom vodom i bezmirisnim baby gelom.
  • Izbjegavaj trljanje ili stiskanje prištića.
  • Preskoči kreme za akne – one su previše agresivne za bebinu kožu.
  • Pusti kožu da diše: Izbjegavaj teške kreme, ulja ili masti, osim ako ti pedijatar nije preporučio nešto specifično.
  • Iako većina akni nestaje sama od sebe, obavezno se posavjetuj s pedijatrom ako prištići postanu posebno upaljeni, brzo se šire ili izgledaju zaraženo.

Kada se posavjetovati s pedijatrom?

Ponekad ono što izgleda kao akna može biti nešto drugo, poput ekcema, milia ili alergijske reakcije. Obrati se pedijatru ako:

  • Akne ne prolaze nakon nekoliko mjeseci.
  • Izgledaju bolno, cure ili su zaražene.
  • Šire se s lica na druge dijelove tijela.

Akne kod beba nisu znak loše higijene ili lošeg roditeljstva. To je samo jedan od mnogih potpuno normalnih dijelova ranog djetinjstva. 

bebina koža Milije - što su točno, zašto se pojavljuju kod novorođenčeta i kako ih tretirati

Posjeti missMAMA